Zwrot podatku z Holandii

 Czy wiesz, że jeśli znalazłeś zatrudnienie w Holandii, przysługuje Ci zwrot podatku? Może się o niego starać większość osób pracujących w tym kraju. Najprawdopodobniej i Ty należysz do tego grona. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje dotyczące procedury rozliczenia podatku z Holandii, listę wymaganych dokumentów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Za jakie lata mogę się jeszcze rozliczyć?
W Holandii rozliczenie dochodów jest możliwe za ostatnie 5 lat, więc w roku 2023 możemy złożyć Twoje zeznanie podatkowe za lata 2022, 2021, 2020, 2019 oraz 2018.

Jakich dokumentów potrzebuję do rozliczenia z Holandii?
Najważniejszymi dokumentami wymaganymi do rozliczenia podatku z Holandii są karty podatkowe.
  • Jaaropgave,
  • Jaaropgaaf,
  • ostatni Salaris(tygodniówka).
  • Kserokopia obustronna dowodu osobistego w kolorze (w przypadku posiadania małżonka także jej/jego ksero dowodu)
  • Zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego, posiadamy druki, które pomagamy uzupełnić, natomiast w pierwszej kolejności aby uzyskać takie zaświadczenie, należy mieć rozliczone dochody zagraniczne do urzędu na formularzu PIT-36. Za wydanie zaświadczenia pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł                      (W przypadku podlegania pod urząd skarbowy w Biłgoraju opłata płatna w kasie starostwa, można opłacić przelewem na konto urzędu miasta Biłgoraj. Należy dostarczyć potwierdzenie zapłaty do urzędu, aby zostało wydane zaświadczenie. W przypadku podlegania pod inny urząd skarbowy często opłata jest uiszczana bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego.)
Dokumenty te wystawiane są przez pracodawcę i wysyłane na Twój adres po zakończonym roku podatkowym.
Kwota zwrotu, o którą można się ubiegać, zależy od kilku czynników. Między innymi od wysokości Twojego całkowitego dochodu czy okresu zatrudnienia. Ponadto holenderski system fiskalny przewiduje możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych, w tym przede wszystkim z odliczeń na dzieci. Ważne jest również to, w jaki sposób starasz się o zwrot. Podejmując samodzielne rozliczenie pracy w Holandii możesz popełnić błędy, które spowodują mniejszy zwrot. Jako specjaliści w dziedzinie holenderskiego podatku gwarantujemy Ci zwrot najwyższej możliwej do odzyskania kwoty.

Jak długo czeka się na zwrot podatku?

Od momentu, w którym otrzymamy od Ciebie komplet dokumentów do wydania decyzji w sprawie Twojego zwrotu mija przeważnie około roku. Zdarzają się jednak przypadki, w których nasi klienci rozliczani są w czasie krótszym. Proszę jednak pamiętać, że czas oczekiwania na zwrot podatku zależy wyłącznie od Urzędu Skarbowego w Holandii.

Zorgtoeslag
Kto może ubiegać się o Zorgtoeslag i co to za świadczenie?
Zorgtoeslag jest tododatek do ubezpieczenia zdrowotnego przyznawany przez holenderski Urząd Skarbowy osobom o najniższych dochodach. Może być on wypłacany w transzach comiesięcznych lub w formie jednorazowego wyrównania za cały wcześniejszy rok podatkowy. Dodatek przysługuje osobom pracującym legalnie na terenie Holandii, które posiadają opłacone podstawowe ubezpieczenie zdrowotne.
Jakie dokumenty należy przedstawić aby ubiegać się o Zorgtoeslag?

W celu złożenia wniosku o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego należy przedstawić dokument potwierdzający opłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne (salaris czyli ostatni pasek wypłaty od holenderskiego pracodawcy) oraz kopię holenderskiej polisy ubezpieczeniowej.
Zasady dotyczące uzyskania Zorgtoeslag
Dodatek do ubezpieczenia Zorgtoeslag np. za rok 2018 można ubiegać się do 31 Sierpnia 2020. Zorgtoeslag nie jest przyznawany automatycznie, należy o niego wystąpić samemu, jednak Urząd ma w zwyczaju automatycznie wypłacać Zorgtoeslag w roku kolejnym. Dodatek do ubezpieczenia będzie wypłacany nawet wówczas, gdy nie będziemy pracowali już w Holandii. Dlatego należy pamiętać, aby wstrzymać wypłacanie dodatku z chwilą zakończenia pracy w Holandii. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od zarobków. Im wyższe zarobki tym niższe dofinansowanie. Każdy kto pobierał dodatek do ubezpieczenia Zorgtoeslag, pod koniec roku kalendarzowego otrzymuje automatycznie prognozę na kolejny rok – “Zorgtoeslag Voorschotbeschikking”. Wówczas ponowna procedura ubiegania się o Zorgtoeslag nie jest wymagana. Po otrzymaniu pisma “Zorgtoeslag Voorschotbeschikking” około 20-go każdego miesiąca wypłacany będzie za kolejny miesiąc. Osoba pobierająca Zorgtoeslag otrzymuje definitywne wyliczenie dodatku “Zorgtoeslag beschikking Definitieve berekening” za rok poprzedni. Oznaczać to może częściowy zwrot zbyt wysokiego dodatku.

Za jaki okres wstecz przysługuje Zorgtoeslag?

Zorgtoeslag można uzyskać jedynie za poprzedni rok. Warunkiem jest jednak złożenie wniosku do 31 sierpnia roku następującego po roku, za który dofinansowanie chcemy uzyskać (za rok 2018 wnioski przyjmowane będą do 31.08.2020). Proszę jednak pamiętać, aby komplet dokumentów został wysłany do naszej firmy odpowiednio wcześniej


Rozłąkowe z Holandii

Kto może się ubiegać o Heffingskorting?
„Rozłąkowe” wbrew powszechnym opiniom nie jest dodatkowym świadczeniem dla osób pracujących zagranicą, przez co skazani są na tzw. rozłąkę z bliskimi. Potocznie zwane „rozłąkowe” to ulga podatkowa; możliwość rozliczenia się z podatku wspólnie z partnerem fiskalnym, który nie osiągnął dochodu w rozliczanym roku podatkowym.

Czy każda osoba z rodziny może zostać partnerem fiskalnym?
Nie, od roku 2011 przepisy w Urzędzie Holenderskim Belastingdienst zmieniły się. Aktualnie partnerem fiskalnym może zostać jedynie współmałżonek zameldowany pod tym samym adresem, uzyskujący niski dochód w Polsce lub partner/ partnerka, z którą pod wspólnym adresem zameldowania wychowuje się wspólne dziecko.

Jakie dokumenty należy dostarczyć aby ubiegać się o tzw. Rozłąkowe?
Chcąc ubiegać się o rozłąkowe, partner fiskalny musi posiadać numer BSN. Do wyrobienia tego numeru należy przedstawić następujące dokumenty: poświadczenie zameldowania pod jednym adresem z osobą pracującą w Holandii, europejski certyfikat małżeństwa (w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim), europejski akt urodzenia dziecka (dla osób żyjących w konkubinacie).
Szukaj